Přejít na obsah

Náplň lekcí 

Lekce jsou rozdělené dle různých skupin dovedností:

Začátečníci:

Lekce jsou vhodné pro úplné začátečníky, tedy pro ty z vás, kterým se z jakéhokoli důvodu zalíbilo pádlování na kanoi, kajaku či raftu a rádi by si jej vyzkoušeli na vlastní kůži. Naučíte se bezpečně ovládat loď a nacvičíte také její záchranu v případě převržení. Kurz je koncipován jako výchozí také pro pádlování na mořském kajaku pro naprosté začátečníky.
Pokud jste v životě neseděli v lodi a máte v plánu se v létě vydat na splutí některé z českých řek, je tento kurz vhodný právě pro Vás. Po absolvování tohoto kurzu se budete na lodi (kanoi či kajaku) cítit jistě a bezpečně. Peřeje a jezy na Sázavě, Vltavě či Lužnici Vás nezaskočí, naopak, budete se moci blýsknout svým vodáckým umem.
 

Téma 1 – klidná voda, nasedání, správné sezení v lodi, práce těla a ovládání lodi, základní záběry vpřed, vzad, základní řídící záběry, odjezd od břehu, přistání, vystoupení z lodi 

Téma 2 – klidná voda, zopakování základních záběrů, specifické řídící záběry a specifika práce těla na tekoucí vodě 

Téma 3 – tekoucí voda, zopakování všeho předešlého na tekoucí vodě –  tím ukončení začátečníckého kursu, s radou do budoucna

Po absolvování tohoto kursu je frekventant schopen pádlovat na lehké tekoucí vodě, umí odrazit od břehu a bezpečně přistát.

 

Pokročilí 1: 

Divoká voda

Kurz určený pro absolventy začátačnických lekcí a ty, kteří již mají s vodou nějaké zkušenosti – tedy příležitostné vodáky, kteří se v létě plaví po českých řekách a nyní by rádi své vodácké umění zdokonlaili, případně se naučili ovládat také jiný druh plavidla. Součástí kurzu jsou také základní zásady bezpečnosti při splouvání řek.

Téma 1 -  trénink návyků na tekoucí vodě, ovládání lodě z hlediska taktiky jízdy – nájezdy, výjezdy, náklony, zastavení, travers 

Téma 2 - najíždění překážek, taktika jízdy v praxi na tekoucí vodě

Téma 3 - plný trénink na slalomovém kanále s průvodcem

Po absolvování kursu pokročilí 1 je frekventant schopen splout slalomový kanál s využitím přehledných míst k zastavení a tím splout relativně bezpečně přehlednou řeku obtížnosti II bez záludností.

Moře a jezera

Kurz je určen pro ty, co již v kajaku seděli a nyní se rozhodli vyzkoušet pádlování na kajaku mořském. Lekce jsou zaměřeny na specifika pádlování na mořském kajaku, zásady bezpečnosti a záchrany na moři či otevřené vodní ploše.

Téma 1 - nácvik pod kanálem na tekoucí vodě, osvojení techniky na tekoucí vodě, která se hodí jak na řekách tak na moři (najíždění vln= jízda šikmo proudem) apod)

Téma 2 - osvojení pádlování na dlouhých tratích – technika práce těla i rukou, záchranné techniky sea

Téma 3 - záchranné techniky a vybavení Sea další doporučení na praxi na našich výletech a akcích


Pokročilí 2:

Divoká voda

Lekce určené pro zkušenější vodáky, kteří se rozhodli vylepšit svou techniku a dozvědět se více o možnostech záchrany, která je na tekoucí vodě nezbytnou dovedností.

Téma 1 - záchrana na tekoucí vodě v teorii i praxi

Téma 2 - organizace družstva na vodě, taktika jízdy v praxi

Téma 3 - praxe na řece WW II (proudnice, taktika s využitím jednotlivých technických záběrových prvků, nebezpečí, překážky atd.)

Téma 4 - (léto nebo bazén) základy eskymáckého obratu – nezbytné pro plavbu na WW III a výše.

Po absolvování kursu Pokročilí 2 je frekventant schopen sbírat další zkušenosti nezbytné k vyježděnosti na terény III/IV. Doporučení na akce HG dále.

Témata rámcově odpovídají jedné lekci, nicméně přesná náplň jednotlivých hodin je orientační – v případě individuálního kurzu budete s instruktorem postupovat podle vašich potřeb.